Değerli Bilim İnsanları,

Sizlerin de bildiği gibi, PROTEin ve genOM sözcüklerinin birleştirilmesi ile oluşturulan “PROTEOM”; bir organizma ya da dokunun genomu tarafından ifade edilen proteinlere verilen isimdir. Proteomik olarak tanımlanan “proteom analizi” ise; proteinlerin yapısal özelliklerinin belirlenmesini, işlevlerinin aydınlatılmasını kapsayan teknolojileri ile birlikte inanılmaz hızda ilerleyen bir bilim alanıdır. Hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusunda genomik çalışmalardan beklenen sonuç tam anlamı ile elde edilemediği için; özellikle son 20 yıldır bilim insanları Genlerin kodladığı proteinlerin yapısını ortaya koyarak hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek proteom analiz yöntemlerini geliştirmeye devam etmektedir.

Türkiye’de de proteomik alanında çalışmalar yapan merkezler her geçen gün artmaktadır. Proteomik alanında çalışan gençleri motive etmek, araştırmacıları bir araya toplamak; bilgi ve teknoloji paylaşımlarını arttırmak amacıyla, ülkemizde Proteomik Derneği 2011 yılında Acıbadem Üniversitesi’nin liderliğinde kurulmuştur. Aynı yıl içerisinde; derneğimiz, European Proteome Association (EuPA)’ya üye olmuş ve Dünya Proteomik Derneği (HUPO) yönetim kurulu ve çalışma grupları seviyesinde temsil edilmeye başlanmıştır. Proteomik Derneği aktif olarak workshoplar, sempozyumlar ve toplantılar düzenleyerek dernek üyelerini gelişmekte olan proteomik teknolojileri ile tanıştırmaya, dernek üyesi öğrenciler ve deneyimli araştırıcılar arasında köprü görevi kurmaya çalışmaktadır. 2011 ve 2012 yıllarında 1. ve 2. Sempozyumlarını uluslararası araştırmacıların katılımıyla gerçekleştiren Proteomik Derneği, dernek üyeleri ve proteomik alanında çalışan tüm araştırmacıların katkı ve katılımıyla 1. Ulusal Proteomik Kongresi’ni 20-21 Kasım 2014 ; COST BM1104 Imaging Mass Spectrometry: New Tools for Healthcare, Kongresini 18-21 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya’da düzenlemiştir.

Bizler, ülkemizde giderek büyüyen ve daha çok çalışma alanını kapsayacak bir ağ kurmak için olanaklar yaratmak ve bu olanakları dernek üyelerimizle paylaşmak istiyoruz. Bu amaçla, akademik çalışmaların en üst seviyede paylaşılacağı, alanın en önemli bilim insanlarının konuşmacı olarak katılımı ve güzel bir sosyal programla desteklenecek EuPA 2016 (10. Avrupa Proteomik Kongresi) 22-25 Haziran 2016 tarihlerinde Acıbadem Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Uzun uğraşlar sonunda ülkemize getirdiğimiz Avrupa Proteomik Kongresi’nin bu amaç için önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, Avrupa Kongresi ile birleşik olarak 21 Haziran 2016 tarihinde de 2. Ulusal Kongremizi gerçekleştireceğiz. Böylece, ülkemizde proteomik alanında pek çok konuda çalışan genç ve tecrübeli araştırıcılar arasında köprü kurulacak ve gelişmekte olan proteomik tekniklerin daha da ileriye taşınması için bilgi alışverişi sağlanacaktır.

Sizleri hem derneğimize üye olmaya, hem ortak akademik çalışmalara katılmaya ve 2016’da organize edeceğimiz Avrupa ve Ulusal Kongrelerimize katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla...

Prof.Dr. Aysel Özpınar
Proteomik Derneği Başkanı

Murat Ersoy
 

 
EuPA 2016

  Davet
Yazısı
Bildiri Özeti Konuşmacılar Önemli
Tarihler
Kayıt  

 
 
Üyelik
Proteomik Derneği'ne üye olmak için gerekli şartlar ve üyelik formu...
Devamı İçin Tıklayınız.
 
 
EuPA
TuPA, 2011 yılından beri EuPA'nın aktif bir üyesi olup, yönetim kurulunda temsil....
Devamı İçin Tıklayınız.
 
 
EuPA 2016
X. Avrupa Proteomik Kongresi 21-25 Haziran tarihlerinde İstanbul'da!
Devamı İçin Tıklayınız.
 
 
TuPA Etkinlikleri
TuPA kuruluşundan bu güne bir çok eğitim programı düzenlemiştir..
Devamı İçin Tıklayınız.